jak przygotować garaż blaszany na zimę
Konsultant klienta

Jak przygotować garaż blaszany na zimę?

Garaż blaszany, choć solidny i trwały, wymaga odpowiedniej pielęgnacji, szczególnie przed nadejściem zimy. Niskie temperatury, opady śniegu i deszczu mogą znacząco wpłynąć na jego stan techniczny oraz przechowywane w nim przedmioty. Dlatego tak ważne jest podjęcie działań, które zabezpieczą nasz garaż przed niekorzystnymi warunkami atmosferycznymi. Musisz pamiętać o kilku aspektach, które omówimy w poniższym artykule. Poznaj szczegóły!

Dlaczego przygotowanie garażu blaszanego na zimę jest tak ważne?

Garaż blaszany, choć wydaje się być solidną konstrukcją, wymaga szczególnej uwagi, szczególnie w okresie zimowym. Blacha, z której jest wykonany, jest materiałem podatnym na działanie różnych czynników atmosferycznych. Niska temperatura może powodować jej kurczenie się, prowadząc do powstania mikroskopijnych szczelin. Te, z pozoru niewielkie uszkodzenia, mogą z czasem pogłębiać się, umożliwiając przenikanie wilgoci do wnętrza garażu.

Jeszcze większym wrogiem blachy, z której wykonany jest garaż, jest wilgoć. Ta w połączeniu z niską temperaturą przyspiesza procesy korozji, co może prowadzić do poważnych uszkodzeń konstrukcji. Ponadto wilgoć sprzyja rozwojowi pleśni i grzybów, które nie tylko niszczą przechowywane w garażu przedmioty, ale także mogą stanowić zagrożenie dla zdrowia.

Wystarczy jednak kilka dość prostych kroków, które zabezpieczą garaż blaszany oraz przechowywane w nim przedmioty przed trudnymi warunkami zimowymi.

Jak przygotować garaż blaszany na zimę? Najważniejsze zadania

Garaż blaszany, chociaż praktyczny i niedrogi, wymaga odpowiedniego przygotowania do zimy. Musisz zadbać o konstrukcję, ocieplenie czy wentylację. Przejdźmy zatem przez wszystkie kroki. Zaczynajmy!

Wzmocnienie konstrukcji garażu

Blaszane garaże mogą być podatne na działanie silnych wiatrów, opadów śniegu i lodu. W związku z tym musisz upewnić się, czy konstrukcja jest stabilna i mocno przymocowana do podłoża. Jeśli garaż jest osadzony bezpośrednio na ziemi, warto pomyśleć o solidnym fundamencie, na przykład betonowej płycie. To nie tylko zwiększy stabilność, ale również zapobiegnie gromadzeniu się wody wewnątrz. Nie możesz zapomnieć również o dachu, który wymaga regularnego odśnieżania zimą. W przeciwnym razie może dojść do przeciążenia oraz w konsekwencji uszkodzenia.

Kiedy myślisz o wzmacnianiu konstrukcji, nie zapomnij także o śrubach i łączeniach. Zimą metal może się kurczyć, co może powodować rozluźnienie niektórych elementów. Regularne sprawdzanie tych miejsc pomoże w utrzymaniu garażu w dobrym stanie przez cały okres zimowy.

Ocieplenie garażu blaszanego

Przygotowanie garażu do zimy to również jego ocieplenie. Konstrukcja ze względu na swoją budowę oraz wykorzystane materiały nie zapewnia idealnej izolacji termicznej, możesz jednak to poprawić. Ocieplenie garażu jest szczególnie ważne, jeśli planujesz przechowywać w nim samochód. 

Jeśli zabierasz się za ocieplanie garażu, to pamiętaj, że dużo skuteczniejszym rozwiązaniem jest izolowanie go od zewnątrz, a nie od wewnątrz. Najbardziej popularnym materiałem izolacyjnym jest styropian, który jest niedrogi i łatwy w montażu. Alternatywnie można zastosować piankę poliuretanową, która świetnie uszczelnia przestrzenie i tworzy warstwę izolacyjną odporną na zimno. Z naszego poprzedniego artykułu dowiesz się, jak ocieplić garaż blaszany!

Uszczelnienie drzwi i okien

Uszczelnienie to kolejny niezbędny etap przygotowania garażu blaszanego na zimę. Nawet najlepsza izolacja nie będzie skuteczna, jeśli w garażu będą występowały nieszczelności. Szczególną uwagę należy zwrócić na okolice drzwi, okien, połączeń blachy oraz wszelkich szczelin. Do uszczelniania możesz zastosować różnego rodzaju materiały, takie jak taśmy uszczelniające, pianki montażowe czy silikon.

Sprawdź także: Jak zabezpieczyć garaż przed wilgocią?

Wentylacja garażu

W zamkniętym i nieodpowiednio wentylowanym garażu może gromadzić się wilgoć, która sprzyja powstawaniu korozji na metalowych elementach garażu oraz na przechowywanych w nim pojazdach, ale również rozwojowi pleśni oraz grzybów. Aby poprawić przepływ powietrza, możesz zdecydować się na wentylatory wyciągowe lub otwory wentylacyjne. Pamiętaj jednak o tym, że nawet w chłodne dni warto od czasu do czasu otworzyć drzwi garażowe, aby przewietrzyć wnętrze i pozbyć się nadmiaru wilgoci.

Nie bój się zimy – przygotuj swój garaż blaszany odpowiednio wcześniej

Jak widzisz, jak przygotować nowoczesny garaż blaszany na zimę to temat, który wymaga wielu działań. W ten sposób zachowasz jego funkcjonalność oraz stan techniczny na długie lata. Dzięki tym działaniom można cieszyć się komfortowym i bezpiecznym miejscem przez cały rok.

BLACH-TRANS

Jesteśmy polską firmą, zajmującą się produkcją rozwiązań w zakresie produktów takich jak garaże blaszane, hale magazynowe, wiaty blaszane, kojce dla psów, domki ogrodowe, bramy garażowe oraz wszystkich innych lekkich konstrukcji stalowych na indywidualne zamówienie klienta.