Blog czyszczenie bramy garażowej
Konsultant klienta

Konserwacja i czyszczenie bramy garażowej

Każdy rodzaj bramy wymaga dokładnej konserwacji oraz mycia. Są to niezbędne czynności, które należy wykonywać regularnie. Dzięki temu ten element stolarki, który jest przecież tak często eksploatowany, będzie działać prawidłowo przez długi czasu. Jak to robić? Jak się zabrać za konserwację bramy garażowej? Jakich środków używać do jej mycia? Sprawdź w naszym artykule!

Dlaczego czyszczenie i konserwacja bramy jest tak ważna?

Różnorodne czynniki, takie jak warunki atmosferyczne czy eksploatacja, mogą wpłynąć na stan techniczny i wygląd bramy. Dlatego regularne utrzymanie oraz czyszczenie są niezbędne, aby zapewnić długotrwałą i bezproblemową pracę całego mechanizmu.  Bramy garażowe to skomplikowany system mechaniczny, który jest narażony na intensywne obciążenia podczas codziennej eksploatacji. Silniki, prowadnice, rolki oraz inne elementy muszą działać synchronicznie, aby umożliwić płynne otwieranie i zamykanie bramy. Regularna konserwacja pozwala na utrzymanie w dobrym stanie tych elementów, eliminując nadmierną eksploatację i zużycie. Zadbana, czysta i dobrze utrzymana brama dodaje wartości estetycznej posesji oraz podkreśla jej atrakcyjność. Regularne czyszczenie usuwa nagromadzony brud, pył oraz inne zanieczyszczenia, które mogą osadzać się na powierzchni bramy, sprawiając, że wygląda ona nieestetycznie. Usunięcie plam, śladów oleju czy innych substancji oraz regularne polerowanie powierzchni sprawiają, że brama prezentuje się jak nowa, co wpływa pozytywnie na ogólny wygląd posesji.

Czyszczenie bramy garażowej – jak to zrobić poprawnie?

Brama garażowa narażona jest na różnego rodzaju zabrudzenia. Są to przede wszystkim liście, kurz, pył, opady atmosferyczne czy odpryski po farbie lub innych materiałach.  Konserwacja bramy garażowej to przede wszystkim jej regularne czyszczenie. Jest to raczej oczywiste, jednak nie każdy wie, jak to zrobić poprawnie. W związku z tym przygotowaliśmy dla Ciebie poradnik, w którym wyjaśnimy, na co zwrócić uwagę, jakich środków używać i co trzeba zrobić.

Regularnie kontroluj stan bramy garażowej

Najpierw warto zwrócić uwagę na ewentualne uszkodzenia mechaniczne. Szukaj pęknięć, wgnieceń, czy luzów w mechanizmie. Nawet niewielkie uszkodzenia mogą prowadzić do poważniejszych problemów w przyszłości, dlatego ważne jest ich jak najszybsze wykrycie i naprawa.  Bramy garażowe są szczególnie narażone na działanie wilgoci i soli drogowej, co może prowadzić do powstawania rdzy na metalowych elementach konstrukcji.

Czyszczenie powierzchni bramy garażowej

Po dokładnej ocenie stanu technicznego czas przejść do etapu czyszczenia bramy garażowej. Regularne usuwanie brudu i zanieczyszczeń to kluczowy element utrzymania jej atrakcyjnego wyglądu oraz zapobiegania powstawaniu ewentualnych uszkodzeń. Jak zatem przeprowadzić skuteczne czyszczenie? Na początek wystarczy zwykła woda oraz ściereczka np. z mikrofibry. Dzięki niej usuniesz piasek oraz osady, które znalazły się na powierzchni np. po remoncie. Warto do czyszczenia wykorzystać łagodne detergenty. Wcześniej na mniejszym i niewidocznym obszarze, sprawdź jego działanie – czy nie wchodzi w reakcję z bramą garażową. Po czyszczeniu spłucz niewielkim strumieniem wody resztki środka. Nie używaj do tego myjek wysokociśnieniowych.W trudno dostępnych miejscach np. pod uszczelkami czy między sekcjami przydatne będzie sprężone powietrze, które wydmucha zalegające zabrudzenia. Pod żadnym pozorem nie używaj żadnych szczotek z twardym włosiem, ponieważ możesz zarysować lub uszkodzić powierzchnię.

Konserwacja bramy garażowej – jej elementów eksploatacyjnych

Kiedy oczyścisz powierzchnię, możesz zabrać się za konserwację. Poczekaj jednak, aż brama wyschnie, a następnie przy pomocy silikonu nawilż wszystkie uszczelki. Do konserwacji takich elementów, jak trzpienie czy rolki wykorzystaj suchy smar. Zwykły smar przyciąga kurz oraz piasek. W związku z tym nie nada się do tej pracy. Smary do bramy garażowej są odporne na wahania temperatur oraz zapobiegają korozji, oraz chronią przed wilgocią. Jeśli chodzi o prowadnice, to w ogóle ich nie smaruj. Te elementy wystarczy jedynie oczyścić z brudu. Sprawdź również, jak dbać o garaż blaszany!

Zadbaj o prawidłowe działanie bramy garażowej!

Konserwacja i czyszczenie bramy garażowej to nie tylko kwestia estetyki, ale także funkcjonalności i bezpieczeństwa. Utrzymanie elementów w dobrym stanie mechanicznym oraz czystość powierzchni pozwala przedłużyć żywotność bramy oraz uniknąć kosztownych napraw. Chyba warto w takim razie poświęcić kilka razy w roku godzinę lub dwie, aby nie musieć martwić się większym remontem?

BLACH-TRANS

Jesteśmy polską firmą, zajmującą się produkcją rozwiązań w zakresie produktów takich jak garaże blaszane, hale magazynowe, wiaty blaszane, kojce dla psów, domki ogrodowe, bramy garażowe oraz wszystkich innych lekkich konstrukcji stalowych na indywidualne zamówienie klienta.