videocapture 20191023 114342 - Garaż blaszany czy drewniany?
Konsultant klienta

Garaż blaszany czy drewniany?

Bezpieczeństwo Twojego samochodu jest dla Ciebie ważne? Chcesz zadbać o niego w przypadku deszczu, mrozu, a nawet nadmiernego upału? W tym przypadku warto zatem zdecydować się na postawienie garażu, który może stać się także dodatkowym miejscem na przechowywanie narzędzi, czy rowerów. Jednak tutaj nasuwa się pytanie, czy lepiej wybrać garaż blaszany, czy drewniany? W poniższym artykule postaramy się rozwiązać tę kwestię i przyjrzeć się bliżej obu rozwiązaniom.

Jaki garaż wybrać?

Chyba nie musimy nikogo przekonywać, że warto jest zainwestować w garaż, niezależnie od tego czy będzie to garaż blaszany, drewniany, czy murowany. Poza tym, że jego zadaniem jest zabezpieczenie pojazdu przed różnymi wpływami czynników atmosferycznych, jak deszcz, wilgoć, czy słońce, to może także posłużyć jako dodatkowy budynek. Garaż świetnie sprawdzi się jako miejsce przechowywania narzędzi, drewna na opał, czy różnego typu urządzeń, jak np. kosiarka czy piła mechaniczna. Jednak odpowiadając na pytanie, jaki garaż wybrać, musimy przyznać, że nie ma tu jednoznacznej odpowiedzi. Tak naprawdę wszystko jest kwestią indywidualną, jednak podczas wyboru warto wziąć pod uwagę kilka ważnych kwestii.

Funkcjonalność

Jak już wspomnieliśmy, garaż nie tylko powinien chronić samochód, ale także umożliwiać przechowywanie różnych akcesoriów. Dodatkowa przestrzeń pozwoli na zachowanie porządku w ogrodzie, a także zabezpieczy wszystkie elementy przed brudem, czy wilgocią. Oczywiście może nam także do tego posłużyć domek ogrodowy, jednakże w przypadku, w którym nie mamy tyle miejsca w ogrodzie, lepiej zdecydować się na jedno rozwiązanie, jakim jest garaż.

Przestronność

Niezależnie od tego, czy zdecydujesz się na garaż blaszany, czy drewniany, ważne jest, aby był on możliwie jak najbardziej przestronny. Warto zwrócić uwagę na dodatkowe miejsce na narzędzia, czy inne akcesoria, które są dla Ciebie ważne.

Rozmiar

Wybierając garaż należy wziąć pod uwagę dwie rzeczy: wielkość samochodu oraz wymiary podwórza. Dlatego, zanim podejmiesz decyzję, który garaż wybrać – blaszany czy drewniany, zmierz dokładnie swój pojazd i przestrzeń, aby uniknąć niedogodności podczas montażu. Oczywiście weź pod uwagę zachowanie odpowiedniej ilości miejsca na dodatkowe elementy, tak aby garaż blaszany mógł pełnić rolę pomieszczenia gospodarczego.

Cena

Dla wielu osób jest to kluczowy czynnik, który będzie decydującą kwestią podczas wyboru garażu. Pamiętaj o tym, że kwota powinna być adekwatna do rozmiaru, wyglądu i przede wszystkim jakości wykonania całego budynku. Garaż powinien być wykonany z odpowiednich materiałów, które zapewnią ochronę pojazdu oraz innych przedmiotów. Dlatego czasami lepiej postawić na nieco droższą opcję, ale przy tym zyskać gwarancję pełnej ochrony.

Blaszana montowana hala 7×7 m – ocynkowana

Garaż blaszany – zalety i wady

Garaż blaszany zwykle jest tańszy niż garaż drewniany. Obiekt wykonany z blachy posiada nieco mniejsze walory estetyczne, gdyż często prezentuje się surowo, to istnieje jednak wiele możliwości ich poprawy. Możesz wybierać spośród wielu opcji blaszanych garaży.

Zalety garażu blaszanego:

  • Trwałość i odporność na warunki atmosferyczne – blacha jest zazwyczaj odporna na korozję, rdzę i różnego typu warunki atmosferyczne, takie jak śnieg, deszcz, czy promieniowanie UV.
  • Łatwość montażu i dostępność – montaż garażu blaszanego zazwyczaj jest prostszy i szybszy niż w przypadku garażu drewnianego. Dodatkowo blacha jest powszechnie dostępna, co może wpływać korzystnie na cenę.
  • Niskie koszty konserwacji – garaż blaszany wymaga zazwyczaj mniejszych nakładów na konserwację niż garaż drewniany.

Wady garażu blaszanego:

  • Estetyka – nie każdemu podoba się wygląd garażu blaszanego, który może być uznany za mniej atrakcyjny (głównie przez swoją surowość) w porównaniu do drewnianego.
  • Izolacja termiczna – blacha może być mniej skutecznym materiałem w kwestii izolacji termicznej w porównaniu do drewna.

20181025 123314 1024x576 1 - Garaż blaszany czy drewniany?

Garaż drewniany – zalety i wady

Garaż wykonany z drewna to konstrukcja, która skutecznie chroni samochód przed szkodliwym wpływem czynników atmosferycznych, przy czym jednocześnie pełni rolę ozdobną ogrodu. W tym przypadku jednak trzeba liczyć się z koniecznością impregnacji drewna.

Zalety garażu drewnianego:

  • Estetyka i przyjazność dla otoczenia – garaż drewniany często wpisuje się lepiej w estetykę ogrodu czy całego otoczenia domu.
  • Izolacja termiczna – drewno ma lepsze właściwości izolacyjne, co może przyczynić się do utrzymania stabilnej temperatury wewnątrz garażu.
  • Możliwość personalizacji – garaż drewniany często daje więcej możliwości personalizacji pod względem kształtu, koloru i dodatkowych elementów dekoracyjnych.

Wady garażu drewnianego:

  • Koszty i konserwacja – garaże drewniane mogą być droższe, zarówno jeśli chodzi o sam materiał, jak i koszty montażu. Dodatkowo wymagają regularnej konserwacji, takiej jak malowanie czy impregnacja, aby zachować trwałość.

Podatność na warunki atmosferyczne – drewno może być bardziej podatne na działanie warunków atmosferycznych, co może skrócić jego żywotność.

BLACH-TRANS

Jesteśmy polską firmą, zajmującą się produkcją rozwiązań w zakresie produktów takich jak garaże blaszane, hale magazynowe, wiaty blaszane, kojce dla psów, domki ogrodowe, bramy garażowe oraz wszystkich innych lekkich konstrukcji stalowych na indywidualne zamówienie klienta.