Blaszany garaż 9x6m - ocynk/brama uchylna
Konsultant klienta

Garaż kontra upał. Jak przeciwdziałać nagrzewaniu się

Garaż, pomimo swojej funkcji ochrony przed warunkami atmosferycznymi, może stać się miejscem szczególnie narażonym na nagrzewanie się w czasie upałów. Wysoka temperatura wewnątrz garażu nie tylko utrudnia komfortowe korzystanie z tego pomieszczenia, ale może także wpływać negatywnie na przechowywane w nim przedmioty, w tym samochody. W tym artykule przyjrzymy się problemowi nagrzewania się garażu oraz przedstawimy skuteczne sposoby, jak mu przeciwdziałać.

Dlaczego garaż się nagrzewa?

Istnieje kilka kluczowych czynników, które mają wpływ na nagrzewanie się garażu. Pierwszym z nich jest intensywne promieniowanie słoneczne, które bezpośrednio oddziałuje na powierzchnię budynku, zwłaszcza gdy używane są materiały o dużej absorpcji ciepła. Dodatkowo niewłaściwa izolacja termiczna garażu może prowadzić do przenikania ciepła przez ściany, dach i podłogę, zwiększając temperaturę wewnątrz pomieszczenia.

Kolejnym czynnikiem jest brak właściwej wentylacji, który uniemożliwia skuteczne usuwanie ciepłego powietrza na zewnątrz. Garaże z niewystarczającą ilością otworów wentylacyjnych lub pozbawione systemów wentylacji są bardziej podatne na nagrzewanie się, zwłaszcza w okresie letnim, gdy temperatura na zewnątrz jest wysoka.

Dodatkowo, nieszczelności w konstrukcji garażu, takie jak szczeliny w drzwiach czy nieszczelne okna, mogą sprzyjać przedostawaniu się ciepła do wnętrza. Wszystkie te elementy razem sprawiają, że garaż blaszany szybko się nagrzewa. A to z kolei może mieć negatywny wpływ nie tylko na osoby  w nim przebywające, ale także na przedmioty. Wysoka temperatura wewnątrz garażu może źle wpływać na kondycję elektroniki, farb, a także wszelkich substancji chemicznych, które znajdują się w pomieszczeniu.

3 skuteczne sposoby na przeciwdziałanie nagrzewaniu się garażu blaszanego

1. Wybrać odpowiedni kolor blachy

Faktem jest, że ciemne powierzchnie dużo szybciej się nagrzewają, niż te w jasnych odcieniach. Dlatego już na etapie wyboru garażu blaszanego, powinno wziąć się pod uwagę jego kolor. Odcień blachy jest ważny nie tylko ze względu na estetykę, ale także przez wzgląd na obniżenie temperatury wewnątrz budynku. W naprawdę upalne dni, kiedy temperatura na zewnątrz jest bardzo wysoka, ciemna blacha może nagrzewać się nawet do 90°C. Dlatego wybierając kolor blachy, zdecyduj się na jasne odcienie. Jeśli jednak posiadasz już garaż blaszany o ciemnym pokryciu, nic nie szkodzi. Możesz go pomalować na jaśniejszy kolor. Pamiętaj bowiem, że zbyt wysoka temperatura wpływa na Twoje samopoczucie. Dłuższe przebywanie w zbyt mocno nagrzanym pomieszczeniu może doprowadzić do między innymi omdlenia.

2. Termoizolacja garażu

Jeśli wolisz ciemny kolor garażu lub posiadasz już budynek o takim odcieniu, to możesz zamontować w nim odpowiednią izolację. Dobrej jakości izolacja dachu, ścian i podłogi może skutecznie blokować nadmierny przepływ ciepła, zapewniając tym samym komfortowe warunki wewnątrz pomieszczenia. Co więcej, skuteczny materiał izolacyjny zapewni mniejsze nagrzewanie się w upalne dni oraz pomoże utrzymać ciepło w mroźne, zimowe dni. Dowiedz się także, czy garaż blaszany można stawiać zimą!

A jaki materiał warto wybrać do izolacji garażu? W tej roli doskonale sprawdzi się pianka PUR, która charakteryzuje się niezwykłą skutecznością. Jej wyjątkowe właściwości izolacyjne, które wynikają z unikalnej budowy chemicznej, pozwalają osiągnąć najniższy spośród wszystkich materiałów współczynnik przenikania ciepła. Co więcej, tego typu termoizolacja jest niezwykle trwała, co przekłada się na długotrwałe rozwiązanie problemu nagrzewania się blaszanego garażu.

Możesz także zdecydować się na ocieplenie sufitu garażu styropianem. Dzięki temu temperatura zimą będzie o kilka stopni wyższa niż na zewnątrz, natomiast latem będzie taka sama.

3. Wentylacja

Jednym z najefektywniejszych, a zarazem najbardziej pracochłonnym sposobem na schłodzenie garażu blaszanego jest wentylacja. Dzięki nim można obniżyć temperaturę oraz zapewnić odpowiednią cyrkulację powietrza.  To z kolei przełoży się na pozbycie się niechcianych zapachów i szkodliwych substancji, które mogą się wydzielać podczas użytkowania garażu blaszanego. Jest to niezwykle istotne, jeśli chcesz używać garażu jako warsztatu lub pomieszczenia do majsterkowania.

Twój garaż jest ogrzewany? Jeśli tak, to dobrym rozwiązaniem w tym przypadku będzie wentylacja mechaniczna. Wówczas należy umieścić w jednym ze ściennych otworów wentylacyjnych wentylator wyciągowy, który pomoże w utrzymaniu odpowiedniej temperatury, a także zapobiegnie jego nagrzewaniu.

BLACH-TRANS

Jesteśmy polską firmą, zajmującą się produkcją rozwiązań w zakresie produktów takich jak garaże blaszane, hale magazynowe, wiaty blaszane, kojce dla psów, domki ogrodowe, bramy garażowe oraz wszystkich innych lekkich konstrukcji stalowych na indywidualne zamówienie klienta.