img 2091 scaled 1 - Okna w garażu blaszanym - czy są potrzebne?
Konsultant klienta

Okna w garażu blaszanym – czy są potrzebne?

Może Ci się wydawać, że o garażach blaszanych zostało chyba już powiedziane wszystko. To popularne konstrukcje, które posiadają naprawdę wiele zalet m.in, cena, trwałość oraz łatwość montażu. Jest jednak wiele kwestii, które warto rozważyć, decydując się na to rozwiązanie. Jedną z nich jest montaż okien. Czy są one potrzebne? Tym tematem zajmiemy się szczegółowo w niniejszym artykule.

Czy warto inwestować w okno do garażu blaszanego?

Kwestia montażu okien w garażu blaszanym jest niezwykle dyskusyjna. Znajdziesz z pewnością wielu zwolenników, jak i przeciwników tego rozwiązania. Dlaczego? Dla niektórych jest to zbędny dodatek, który generuje tylko koszty. W niektórych przypadkach można się z tym stwierdzeniem zgodzić, jednak nie zawsze. O ile okna w garażu blaszanym nie są obowiązkowe, to ich montaż może przynieść różne korzyści. 

Kiedy warto zdecydować się na montaż okien w garażu blaszanym, a kiedy nie?

Garaż blaszany, może pełnić różnorodne funkcje w zależności od potrzeb użytkownika. Decyzja o zamontowaniu okien w blaszaku zależy głównie od celu jego użytkowania oraz preferencji właściciela.

Jeśli głównym celem blaszaka jest zapewnienie bezpiecznego przechowywania samochodu oraz ochrona przed kradzieżą i niekorzystnymi warunkami atmosferycznymi, nie ma konieczności montażu okien. W takim przypadku konstrukcja bez okien może być bardziej opłacalna i skuteczna, ponieważ ogranicza dostęp potencjalnym złodziejom oraz zabezpiecza przed działaniem wilgoci.

Często jednak garaż blaszany pełni również dodatkowe funkcje. Przykładowo może służyć jako warsztat majsterkowicza. W takiej sytuacji okna zapewniają naturalne oświetlenie i wentylację. Dostęp do światła słonecznego może również wpłynąć pozytywnie na komfort pracy oraz zmniejszyć potrzebę korzystania ze sztucznego oświetlenia w ciągu dnia.

Przeczytaj również: Jak uszczelnić garaż blaszany? Wszystko, co warto wiedzieć

Jakie korzyści daje okno w blaszaku?

Zanim zdecydujesz się na którąś z opcji, warto również poznać zalety tego rozwiązania. Dostęp do naturalnego światła w garażu ma wiele korzyści, które z pewnością potwierdzą osoby, które zdecydowały się na ten element konstrukcyjny.

20181019 103525 1024x576 1 - Okna w garażu blaszanym - czy są potrzebne?

Lepsza widoczność przy pracy

Jak już wspomnieliśmy, jeśli lubisz majsterkować i nowoczesny garaż blaszany służy Ci również jako warsztat, z pewnością docenisz dodatkowe naturalne oświetlenie. Okno ułatwi Ci wykonywanie pracy. Mógłbyś oczywiście uchylać bramę, jednak niewielki element konstrukcyjny wpuści do wnętrza dokładnie tyle światła, ile jest potrzebne. Otworzenie drzwi może być zarówno niekomfortowe, jak i niebezpieczne. Do wnętrza dostanie się chłód, a może nawet i gryzonie.

Odpowiednia cyrkulacja powietrza we wnętrzu

Okno w garażu blaszanym to rozwiązanie, które może poprawić cyrkulację powietrza. Jest to szczególnie ważne w trakcie wykonywania różnych prac naprawczych i długiego przebywania w tym miejscu. Okno zapewnia odpowiednią wentylację oraz pozbycie się szkodliwych substancji.

Wyższy poziom bezpieczeństwa

Obecność okien w blaszaku może podnieść poziom bezpieczeństwa użytkowników w różnych sytuacjach. Parkowanie pojazdu w ciemnej przestrzeni blaszaka może być niebezpieczne, zwłaszcza w przypadku, gdy brak oświetlenia utrudnia orientację kierowcy.  Naturalne światło to również sposób na uniknięcie potknięcia i wypadku. W garażu trzymasz różnego rodzaju sprzęt ogrodniczy, narzędzia. W jasnej przestrzeni łatwiej będzie Ci zauważyć ewentualne przeszkody.

Jakie okno do garażu wybrać?

Jeśli przekonałeś się, że zakup okna do garażu blaszanego, to opłacalna inwestycja, musisz jeszcze wybrać odpowiedni element konstrukcyjny. Na jakie parametry zwrócić uwagę?

Najważniejsze są wielkość oraz izolacja termiczna. Duże okno to oczywiście lepiej doświetlony garaż, jednak może wiązać się z większą utratą ciepła. W związku z tym najlepszym rozwiązaniem w takiej sytuacji są okna energooszczędne. Wybierając konkretny model, znajdź informacje w specyfikacji na temat współczynnika przenikania ciepła (Uw). Warto zadbać o to, by był on jak najniższy i nie przekraczał 1,1 W/(m2·K). Dzięki temu unikniesz strat ciepła i wyższych rachunków za energię.

Oczywiście zabezpiecz się także przed potencjalnymi złodziejami. W tym przypadku najlepszym wyborem będą antywłamaniowe okna. O jakości elementu będą świadczyć klasy odporności – WK1 lub WK2. Dodatkowe bezpieczeństwo zapewnią szyba antywłamaniowa czy klamki z kluczykiem. Możliwości jest wiele, ale wybierz mądrze.

BLACH-TRANS

Jesteśmy polską firmą, zajmującą się produkcją rozwiązań w zakresie produktów takich jak garaże blaszane, hale magazynowe, wiaty blaszane, kojce dla psów, domki ogrodowe, bramy garażowe oraz wszystkich innych lekkich konstrukcji stalowych na indywidualne zamówienie klienta.