Blaszany garaż 9x6m - ciemny brąz
Konsultant klienta

Garaż blaszany czy wiata garażowa?

Zarówno garaż blaszany, jak i wiata garażowa to znacznie tańsze alternatywy dla budowy murowanego garażu. Obie konstrukcje mają wiele zalet, jednak na coś musisz się zdecydować. W tym artykule postaramy Ci się ułatwić to zadanie. Która z tych opcji będzie lepszym wyborem w przypadku przechowywania samochodu? Zaczynajmy!

Dlaczego nie garaż murowany?

Budowa garażu murowanego to poważna inwestycja oraz przedsięwzięcie. Nie dość, że cena postawienia jest wysoka, to do tego musisz zadbać o wiele aspektów. W niektórych przypadkach potrzebne będzie pozwolenie na budowę oraz zatrudnienie kierownika budowy. W tym momencie do gry wchodzą garaże blaszane oraz wiaty. W nich również możesz parkować swój samochód oraz przechowywać sprzęt np, kosiarkę, narzędzia czy rower.

Przeczytaj również: Garaż blaszany jako pomieszczenie gospodarcze

Garaż czy wiata – na co zwrócić uwagę?

Przy wyborze między wiatą a garażem blaszanym konieczne jest jasne określenie celu, jaki chcemy osiągnąć poprzez budowę takiej konstrukcji. Czy potrzebujemy miejsca do przechowywania samochodu, narzędzi czy też chcemy stworzyć dodatkową przestrzeń użytkową? Rozważając te kwestie, możemy dokładniej dopasować wybór do naszych potrzeb. Zanim zdecydujesz się na konkretne rozwiązanie, warto wziąć pod uwagę następujące kwestie:

  • potrzeba ochrony przed warunkami atmosferycznymi;
  • potrzebna ilość miejsca;
  • budżet na inwestycję;
  • wygląd konstrukcji i aranżacja przestrzeni;
  • szybkość realizacji.

Teraz kiedy już wiesz, co wziąć pod uwagę, możemy skupić się na konkretnych rozwiązaniach przechodząc punkt po punkcie.

Zakres ochrony przed warunkami atmosferycznymi

Wybór między wiatą a garażem blaszanym często sprowadza się do tego, jak skutecznie chcemy chronić nasze samochody przed zmiennymi warunkami pogodowymi. Metalowe ściany oferują najprostsze rozwiązanie w tej kwestii. W porównaniu z wiatą, gdzie jedynie dach może stanowić nieznaczną ochronę, garaże blaszane zapewniają pełniejszą osłonę. Przechowywanie pojazdu pod blaszanym dachem eliminuje ryzyko, że zostanie on wystawiony na działanie deszczu, śniegu, gradu czy nawet wilgoci.

W przypadku wiaty mamy tylko dach (lub jeszcze jedną dodatkową ścianę, gdy konstrukcja przylega do elewacji), który nie jest w stanie skutecznie oddzielić pojazdu od warunków atmosferycznych. W garażu blaszanym temperatura zawsze będzie wynosić powyżej zera.

Dostępna przestrzeń do przechowywania

W przypadku wiaty blaszanej istotną zaletą jest większa ilość dostępnego miejsca w porównaniu do tradycyjnego garażu blaszanego. Ta przewaga wynika głównie z braku konieczności budowy ścian, okien czy bramy. Dzięki temu wiaty blaszane oferują otwartą i przestronną przestrzeń, która może być wykorzystywana w sposób bardziej elastyczny. Mogą one stanowić idealne miejsce do przechowywania dużych przedmiotów, takich jak maszyny ogrodowe, meble ogrodowe czy inne sprzęty, które nie wymagają szczelnej izolacji.

Budżet

Dla osób, które dysponują ograniczonymi środkami, może to być istotny aspekt przy podjęciu decyzji. Wszystko jednak zależy od Twojego pomysłu, wykorzystanych materiałów oraz wielkości konstrukcji. Wydawałoby się, że bardziej ekonomicznym rozwiązaniem są wiaty garażowe. Często do ich budowy wykorzystuje się drewno oraz lekkie konstrukcje metalowe, co faktycznie w ogólnym rozrachunku może wpłynąć na obniżenie kosztów. Do tego dochodzi kwestia zakresu prac. W przypadku wiaty jest to dach i podpory, z kolei budowa garażu blaszanego wymaga postawienia czterech ścian i zadaszenia.

Jednak rozmiar i specyfikacja mają istotne znaczenie dla kosztów. Może się okazać, że większe wiaty lub bardziej skomplikowane projekty mogą być droższe w budowie, a klasyczny garaż blaszany z gotowych zestawów to budżetowa opcja.

Wygląd konstrukcji

Zarówno wiaty, jak i garaże blaszane, dają możliwość dostosowania do różnych stylów architektonicznych i preferencji estetycznych. Jednak to garaże blaszane często wykazują większą elastyczność w tej kwestii. Ich konstrukcje mogą być dostępne w różnych kształtach i rozmiarach, co umożliwia lepsze dopasowanie do konkretnego otoczenia oraz indywidualnych potrzeb. Co więcej, garaże blaszane oferują bogactwo opcji kolorystycznych, które pozwalają na personalizację i harmonijne wkomponowanie się w istniejący krajobraz.

Szybkość realizacji inwestycji

Podobnie jak w przypadku budżetu, wydawałoby się, że szybciej można postawić wiatę. I znowu wydawałoby się… Obecnie garaże blaszane są dostępne w formie gotowych elementów. Dzięki temu specjaliści są w stanie postawić konstrukcję w krótkim czasie. Z kolei wiata wymaga nie tylko postawienia podpór, ale również wykonania prawidłowego zadaszenia oraz zabezpieczenia np. drewna.

Teraz jesteś w stanie obiektywnie ocenić wartość obu opcji. A zatem nowoczesny garaż czy wiata? Na które rozwiązanie się zdecydujesz?

BLACH-TRANS

Jesteśmy polską firmą, zajmującą się produkcją rozwiązań w zakresie produktów takich jak garaże blaszane, hale magazynowe, wiaty blaszane, kojce dla psów, domki ogrodowe, bramy garażowe oraz wszystkich innych lekkich konstrukcji stalowych na indywidualne zamówienie klienta.