Plechová garáž 9×6m - grafit
Konsultant klienta

Garaż blaszak – czy trzeba płacić podatek od nieruchomości?

Garaż na działce to obecnie konieczność, jeśli nie został on zbudowany wraz z domem. Dzięki niemu możesz zabezpieczyć swój pojazd, ale również przechowywać różnego rodzaju sprzęt ogrodowy, narzędzia czy rowery. Dobrym rozwiązaniem jest nowoczesny garaż blaszany. Rodzi się jednak pytanie, czy za tę konstrukcję musisz płacić podatek od nieruchomości? W polskim prawie istnieje taka konieczność, ale nie zawsze. Po lekturze naszego artykułu będziesz wiedział, kiedy musisz zapłacić podatek, ile on wynosi i jak to uiścić.

Charakterystyka garażu blaszanego w kontekście prawnym

Garaże blaszane, zwane potocznie “blaszakami”, są popularnym rozwiązaniem ze względu na ich mobilność i stosunkowo niski koszt montażu. W prawie polskim, taki rodzaj konstrukcji ma specyficzną klasyfikację, co bezpośrednio wpływa na kwestie opodatkowania.

Zgodnie z polskim prawem budowlanym, konstrukcje takie jak garaże blaszane nie są uznawane za budynki, lecz mogą być klasyfikowane jako budowle tymczasowe lub elementy małej architektury. Taka klasyfikacja wynika z faktu, że garaże te są zwykle montowane bez fundamentów, co oznacza, że nie są one trwale związane z gruntem i mają mniej niż 35 m2. Elementy małej architektury to struktury, które można łatwo demontować lub przestawiać bez poważnych zmian w otoczeniu. Skoro garaż blaszany nie jest budynkiem, nie powinien być również opodatkowany.

Wiele gmin w Polsce próbowało nałożyć na garaże blaszane podatki od nieruchomości, zwłaszcza jeśli te były otynkowane i swoim wyglądem przypominały normalny budynek. Jednak wyroki sądów w tej sprawie były jednoznaczne – garaż blaszany (jeśli nie jest trwale połączony z gruntem i ma mniej niż 35m2) jest zwolniony z tego obowiązku. 

Szczególnie kwestia połączenia z gruntem jest kwestionowana przez urzędników. Warto jednak podpytać znajomych oraz sąsiadów, którzy mają garaż blaszany, jak do tej kwestii podchodzą lokalne urzędy gminy. Wówczas będziesz mógł postawić konstrukcję, co do której nikt nie będzie miał wątpliwości “czy jest zespolona z gruntem”.

W jakich przypadkach musisz zapłacić podatek od nieruchomości od garażu blaszanego?

Jeśli twój garaż przekracza 35 metrów kwadratowych powierzchni lub jest trwale związany z gruntem, wtedy zgodnie z obowiązującymi przepisami podatkowymi będziesz musiał uiścić podatek od nieruchomości. Wysokość tego podatku wynosi zazwyczaj niecałe 10 zł za każdy metr kwadratowy powierzchni garażu rocznie. Stawka nie jest stała, a jej wysokość ustalana jest poprzez uchwałę rady gminy. Jest to kwota, która jest pobierana przez urząd gminy, gdzie należy dokonać odpowiadających płatności.

Podatek od garażu blaszanego a prowadzenie działalności gospodarczej

Również wykorzystanie garażu blaszanego do celów komercyjnych zmienia jego status pod względem podatkowym. Zgodnie z przepisami, nieruchomości wykorzystywane w działalności gospodarczej podlegają opodatkowaniu na zasadach określonych dla przedsiębiorstw. 

W tym przypadku garaż blaszany staje się częścią majątku przedsiębiorstwa, a podatek od nieruchomości jest pobierany na tej samej zasadzie, co w przypadku innych obiektów użytkowanych w działalności gospodarczej. Niezależnie od tego, czy jest to warsztat samochodowy, punkt sprzedaży czy inna forma działalności, która generuje dochód, właściciel lub posiadacz nieruchomości będzie zobowiązany do uiszczenia odpowiednich podatków.

Wysokość podatku od garażu blaszanego wykorzystywanego w celach komercyjnych może również różnić się w zależności od lokalizacji i specyfiki działalności prowadzonej w garażu. Gminy mają prawo ustalać własne stawki podatkowe dla nieruchomości komercyjnych, co może wpłynąć na ostateczną kwotę podatku do zapłacenia.

Jak opłacić podatek od nieruchomości garażu blaszanego?

Dla osób fizycznych odpowiednim dokumentem jest informacja IN-1, natomiast dla osób prawnych – deklaracja DN-1. Te dokumenty zawierają szczegółowe informacje o nieruchomości, w tym jej przeznaczenie, powierzchnię oraz wartość.

Podatek może być opłacany w różnych formach:

  • jednorazowo – jeżeli nie przekracza 100 złotych;
  • w czterech ratach – do 15 marca, 15 maja, 15 września i 15 listopada. Ta opcja jest możliwa w przypadku osób fizycznych, których podatek wynosi powyżej 100 złotych
  • w dwunastu ratach – do 15. dnia każdego miesiąca. Opcja dla osób prawnych.

BLACH-TRANS

Jesteśmy polską firmą, zajmującą się produkcją rozwiązań w zakresie produktów takich jak garaże blaszane, hale magazynowe, wiaty blaszane, kojce dla psów, domki ogrodowe, bramy garażowe oraz wszystkich innych lekkich konstrukcji stalowych na indywidualne zamówienie klienta.