garaż blaszany
Konsultant klienta

Czy garaż blaszany trzeba zgłaszać? Wszystko, co musisz wiedzieć

Nie ulega wątpliwości, że garaże blaszane są jednymi z najpopularniejszych i najekonomiczniejszych rozwiązań dla wielu właścicieli nieruchomości. Wiele osób również zastanawia się, czy garaż blaszany trzeba zgłaszać przed podjęciem jakichkolwiek prac montażowych? W poniższym artykule przyjrzymy się wspólnie temu zagadnieniu z różnych perspektyw i postaramy się rozwiać wszelkie wątpliwości dotyczące przepisów budowlanych, które regulują kwestie związane z garażami blaszanymi.

Co powinieneś wiedzieć, przed zakupem i montażem blaszaka?

Zanim przejdziemy do kwestii związanych z wymogami prawnymi, przypomnijmy sobie, czym właściwie jest garaż blaszany? Najprościej ujmując, jest to konstrukcja w formie blaszanego budynku, wykonana zwykle z metalu, która służy do przechowywania pojazdów lub sprzętu.

Czy zatem brak wykorzystania cegły, oraz niewielkie rozmiary względem pozostałych budynków czynią go zwolnionym ze zgłaszania tego faktu? Faktem jest, że rozmiar garażu ma w wielu przypadkach znaczenie, ponieważ wpływa bezpośrednio na obowiązek zgłaszania budowy. Warto zaznaczyć, że przepisy różnią się w zależności od regionu, lecz w większości przypadków garaże do 35 metrów kwadratowych mogą być budowane bez konieczności uzyskiwania pozwolenia na budowę. Pamiętaj jednak, że przepisy te mogą się różnić w zależności od lokalizacji, dlatego zawsze warto sprawdzać miejscowe regulacje.

Kolejną kwestią dotyczącą lokalizacji jest sprawdzenie, czy dany teren nie należy do miejsc objętych rygorami konserwatorskimi, konieczne wówczas może okazać się uzyskanie zgody na taką inwestycję. Zwróć również uwagę na plan zagospodarowania przestrzennego. Jest on dokumentem określającym przeznaczenie terenu oraz zasad zabudowy. Zawiera wszelkie informacje na temat tego, jakie rodzaje budynków można w danym miejscu stawiać, oraz jakie warunki i normy estetyczne powinny być przestrzegane.

blaszany garażCzy trzeba zgłaszać postawienie garażu blaszanego? Konsekwencje nieprzestrzegania przepisów

Musisz wiedzieć, że nielegalna budowa nawet garażu blaszanego może prowadzić do poważnych konsekwencji prawnych. W przypadku braku uzyskania pozwolenia na budowę możesz być zobowiązany do rozbiórki, a także poniesienia kar finansowych. Warto zatem być pewnym, że wszelkie formalności zostały spełnione zgodnie z obowiązującymi przepisami oraz tego, czy trzeba zgłaszać postawienie garażu blaszanego na Twojej posesji.

Jeśli uzyskałeś wszelkie pozwolenia, lub nie potrzebujesz go w związku z lokalizacją oraz rozmiarami, to koniecznie zapoznaj się z naszą ofertą garaży blaszanych, a także garaży Modern Line, które posiadają wiele udogodnień przy zachowaniu ponadczasowego wyglądu!

BLACH-TRANS

Jesteśmy polską firmą, zajmującą się produkcją rozwiązań w zakresie produktów takich jak garaże blaszane, hale magazynowe, wiaty blaszane, kojce dla psów, domki ogrodowe, bramy garażowe oraz wszystkich innych lekkich konstrukcji stalowych na indywidualne zamówienie klienta.