jak dbać o garaż
Konsultant klienta

Jak dbać o garaż blaszany?

Wiele osób decyduje się na wybór garażu blaszanego na swój samochód, narzędzia, do przechowywania rowerów czy jeszcze innych sprzętów. Nie ma w tym nic dziwnego! Jest to rozwiązanie stosunkowo ekonomiczne, a przy tym bardzo praktyczne, z uwagi na proste rozstawienie i błyskawiczny montaż.

Garaż blaszany to doskonały wybór, ale aby służył nam przez wiele lat, wymaga odpowiedniej konserwacji i dbania o niego przez cały rok. W tym artykule podzielimy się praktycznymi wskazówkami dotyczącymi dbania o garaż blaszany, aby służył nam w dobrej kondycji przez długie lata! Zapraszamy do lektury.

Zabezpieczenie garażu przed rdzą

Pierwszym i jednocześnie jednym z groźniejszych wrogów blaszanych garaży jest rdza. Blacha niestety ma to do siebie, że jest podatna na rdzewienie. Co zrobić, jeśli zaatakuje nasz garaż? Jeśli nie jest to zaawansowana korozja, rdzę należy zetrzeć do zera papierem ściernym. Jeśli stopień rdzewienia jest już duży, konieczne może być nawet wymienienie konkretnego fragmentu blachy.

Jak temu zapobiec? Garaż blaszany należy regularnie odmalowywać specjalną antykorozyjną farbą, która stanowi powłokę ochronną przed rdzą. Dzięki temu garaż będzie w świetnej kondycji!

jak dbać o garaż z blachy

Pamiętaj o regularnym czyszczeniu garażu

Poza zabezpieczaniem garażu przed rdzą warto go także regularnie sprzątać. Wszelkie zabrudzenia jak kurz, opadające z drzew liście czy np. zachlapania błotem mogą sprzyjać niszczeniu się powierzchni garażu. Dlatego przynajmniej raz na kilka miesięcy warto umyć garaż delikatnym detergentem. Można też wykorzystać do tego myjkę ciśnieniową. Warto też sprzątać garaż od wewnątrz, upewniając się przy tym, że nie gromadzi się w nim wilgoć.

Konserwacja drzwi garażowych

System drzwiowy garażu powinien działać płynnie i również jest czymś, o czym warto pamiętać w kontekście dbania o garaż. Regularne sprawdzanie stanu zawiasów i prowadnic, a także smarowanie ich odpowiednimi preparatami, pozwoli uniknąć awarii. Jeśli tylko zauważymy, że na którejś z części drzwi garażowych blaszanych pojawiła się rdza, warto ją wymienić. Jeśli wszystkie części są sprawne i nie mają oznak rdzy, wystarczy sama konserwacja odpowiednimi środkami antykorozyjnymi.

Nie zapomnij o dachu

Również dach garażu z blachy wymaga uwagi. Warto sprawdzać, czy nic nie dzieje się z jego konstrukcją, zwłaszcza po intensywnych opadach deszczu. Przeciekający dach może przysporzyć sporo problemów wewnątrz garażu — nadmierna wilgoć może doprowadzić do rozwoju grzybu czy pleśni, trudnej do całkowitego wyeliminowania. Jeśli twój garaż blaszany to model z rynną, je również powinniśmy czyścić i sprawdzać, podobnie jak przy domu.

To, o czym jeszcze należy pamiętać, zwłaszcza jeśli garaż ma prosty dach, to odśnieżanie go zimą. Przy intensywnych opadach śniegu, biała warstwa zbitego puchu może obciążać konstrukcje, co może prowadzić do jej uszkodzenia. Jeśli zauważysz, że dach jest zasypany, po prostu odśnież go łopatą do śniegu.

Jak dbać o garaż z blachy? Podsumowanie

Zadbane garaże blaszane nie tylko prezentują się estetycznie, ale również służą nam przez długi czas. Regularna konserwacja, malowanie, czyszczenie i sprawdzanie elementów konstrukcyjnych to kluczowe czynności, które pomagają utrzymać garaż w doskonałej kondycji. Dbanie o garaż to inwestycja w jego trwałość, która zwróci się wielokrotnie w postaci długotrwałego i funkcjonalnego miejsca do przechowywania pojazdów czy narzędzi. Jeśli jesteś zainteresowany kupnem takiego garażu, zapraszamy do zapoznania się z naszą ofertą!

BLACH-TRANS

Jesteśmy polską firmą, zajmującą się produkcją rozwiązań w zakresie produktów takich jak garaże blaszane, hale magazynowe, wiaty blaszane, kojce dla psów, domki ogrodowe, bramy garażowe oraz wszystkich innych lekkich konstrukcji stalowych na indywidualne zamówienie klienta.