Spis treści:
Najlepszym i najszybszym sposobem na przygotowanie podłoża, jest wylewka pod garaż. Zamiast betonu można zastosować też drewniane deski(w formie zwartej wypoziomowanej konstrukcji -podłogi) kostkę brukową, bloki betonowe lub utwardzony grunt, aby zapewnić stabilną i twardą powierzchnię. Jeśli nie planujesz parkować samochodu w garażu, betonowa wylewka pod garaż blaszany nie jest wymagana.
- drewniane deski
- betonowy fundament
- kostka brukowa
- bloki betonowe
Utwardzony grunt
Bloki fundamentowe mogą służyć jako podstawa, do której zakotwiczony zostanie garaż. Zakotwiczenie ścian zalecamy wykonywać w blokach fundamentowych umieszczonych w kątach garażu. Zalecamy również impregnowanie bloków fundamentowych, co sprawi, że beton stanie się trwalszy i bardziej odporny na wiercenie podczas kotwiczenia.
Bloki fundamentowe mogą służyć jako podstawa, do której zakotwiczony jest garaż. Zakotwiczenie ścian zalecamy w blokach fundamentowych umieszczonych w rogach garażu. Zalecamy impregnowanie bloków fundamentowych, co sprawi że beton stanie się trwalszy bardziej odporny na wiercenie podczas kotwiczenia.
Jeśli użyjesz tylko płytek jako podłoża pod garaż, nie da się go zakotwiczyć, co może wpłynąć na stabilność konstrukcji. Garaż powinien być w miarę możliwości stabilny i izolowany, aby zapobiec przedostawaniu się wody z dachu. Dlatego zawsze lepiej ustawić garaż na betonowym fundamencie.
Jaka grubość wylewki w garażu jest optymalna dla przechowywania auta?
Wiele osób przed zakupem, zastanawia się, jaka grubość wylewki w garażu będzie prawidłowa. Jeśli planujesz parkować w garażu pojazd lub nawet więcej pojazdów, wskazane jest wykonanie betonowej wylewki pod garaż. Beton powinien zachodzić na siebie 15 cm z każdej strony. Na przykład w garażu o wymiarach 3 × 5 metrów potrzebna będzie płyta betonowa o wymiarach 3,3 × 5,3 m. Minimalna grubość wylewki betonowej w garażu powinna wynosić 10 cm. Pod wylewką dobrze jest umieścić warstwę żwiru, aby chronić beton przed pękaniem w zimie. Wylewkę betonową pod garaż można wykonać nawet po jego zamontowaniu. Blaszany garaż można zakotwiczyć w betonie za pomocą kotew, w dowolnym momencie i przesuwać lub montować go ponownie. Kotwy nadają się również do garaży z drzwiami skrzydłowymi.
Minimalna grubość wylewki betonowej powinna wynosić 10 cm. Pod wylewką dobrze jest umieścić warstwę żwiru, aby chronić beton przed pękaniem w zimie. Wylewkę można wykonać nawet po zmontowaniu garażu.
Zakotwicz metalowy garaż w betonie za pomocą kotew, które można w dowolnym momencie przesuwać i montować ponownie. Kotwy nadają się również do garaży z drzwiami skrzydłowymi. Nigdy nie wypuszczaj żadnych prętów lub kolców w beton, ponieważ bardzo trudno trafić we właściwe miejsce podczas kotwienia.
O czym jeszcze warto pamiętać?
Jesteśmy w stanie zakotwiczyć garaż do płytek chodnikowych, jednak wykonujemy to wyłącznie na odpowiedzialność klienta. Niestety, płytki często pękają podczas wiercenia, a ponadto stabilizują garaż tylko w kierunku poprzecznym. Silny podmuch wiatru może unieść garaż od części, gdzie znajdują się drzwi z przymocowanymi płytkami, dlatego też czasami lepiej wkręcić kotwy w ziemię i w taki sposób zabezpieczyć garaż.
Nawet przy mocowaniu garażu do podłoża nie można zagwarantować 100% gwarancji funkcjonalności. Możliwe jest wkręcenie kotew ogrodowych w ziemię i przykręcenie do nich garażu, co jest prawdopodobnie najbardziej odpowiednim sposobem.