jak przymocować domek ogrodowy do podłoża
Konsultant klienta

Kotwienie domku ogrodowego

Zastanawiasz się, jak zakotwiczyć domek ogrodowy? Musi być mocno zakotwiczony do solidnej podstawy, aby zapewnić wystarczającą wytrzymałość i odporność na warunki atmosferyczne. Wymagane jest jego zabezpieczenie, gdyż drewniane elementy nie mogą być umieszczane bezpośrednio na gołej ziemi.

Możliwości kotwienia domku ogrodowego

  1. Betonowy fundament i zakotwienie domku
  2. Nawierzchnia betonowa, bruk
  3. Śruby montowane w gruncie
  4. Betonowe stopy

Istnieje kilka możliwości kotwienia domku ogrodowego i obejmują one klasyczne betonowanie fundamentów i zakotwiczenie do nich domku za pomocą betonowych stóp, śrub uziemiających itp.

1. Betonowy fundament i zakotwienie domku

Jak przymocować domek ogrodowy do podłoża i na jaki materiał sięz zdecydować? Beton jest typowym materiałem służącym do utwardzania powierzchni, lecz opcja ta nie należy do najłatwiejszych. Proces ten stanowi wyzwanie, gdy w grę wchodzą wykopy, szalunki, mieszanie i betonowanie. Najlepszą bazą pod beton jest żwir. Płyta betonowa powinna wynosić około 10–15 cm. Po wylaniu betonu konieczne jest zakotwiczenie domku do betonowej podstawy. W tym celu często stosuje się zestaw kotew zawierający śruby ścienne, stopki kotwiące i kołki do podłoży betonowych. Minusem tej metody jest fakt, że jest ona kosztowna i czasochłonna, ponadto jest to stała ingerencja w naturę bez późniejszej możliwości zmiany.

2. Nawierzchnia betonowa, bruk

Do mniejszych domów ogrodowych lub tych przeznaczonych na narzędzia o wymiarach do 12 m² stosuje się kostkę brukową, lub płytki wielkoformatowe. Baza pod płytki lub kostkę powinna stanowić równy, ubity żwir. Proces przygotowania tego podłoża jest łatwiejszy niż w przypadku płyty betonowej. Wadą zaś jest fakt, że metoda ta nie daje gwarancji solidnego zakotwiczenia.

3. Śruby montowane w gruncie

Inną możliwością jest zakotwiczenie domu ogrodowego na śrubach z podstawą montowaną w gruncie, które są odpowiednie na nierównym terenie. Poszczególne śruby można umieścić tak, aby domek był ustawiony według życzenia klienta. Zaletą zastosowania śrub jest przepływ powietrza pod domkiem powodujący zmniejszenie się ryzyka wystąpienia pleśni, która mogłaby uszkodzić drewno podłogi domku. Budowa domu w ogrodzie za pomocą śrub polega na przytwierdzeniu ich w wyznaczonym miejscu. Jeśli działka nie jest w pełni równa, należy umieścić domek na wymaganej wysokości, aby uzyskać odpowiedni poziom.

4. Betonowe stopy

Betonowe stopy stosuje się zwłaszcza w przypadku działek o dużym nachyleniu lub domów ogrodowych o większych wymiarach. Domek ogrodowy powinien zostać zamontowany na belkach nośnych o przekroju 10 × 10 cm.

jak zakotwiczyć domek ogrodowy

Vyberte si z naší nabídky zahradních domků

BLACH-TRANS

Jesteśmy polską firmą, zajmującą się produkcją rozwiązań w zakresie produktów takich jak garaże blaszane, hale magazynowe, wiaty blaszane, kojce dla psów, domki ogrodowe, bramy garażowe oraz wszystkich innych lekkich konstrukcji stalowych na indywidualne zamówienie klienta.